KSZTAŁTOWANIE PRAWIDŁOWYCH ZACHOWAŃ ŻYWIENIOWYCH

Okres dzieciństwa jest najlepszym czasem na kształtowanie postaw prozdrowotnych i odpowiednich nawyków żywieniowych. Może to zapobiec późniejszym problemom związanych z jedzeniem. Warto stosować prawidłowe przykłady zachowań a zrezygnować z systemu kar i nagród. Należy pamiętać, że skuteczność interwencji w nawyki żywieniowe obniża się wraz z wiekiem dziecka.   Pomocą mogą być przedstawione niżej zasady:   Wykorzystujemy…

Strona główna » KSZTAŁTOWANIE PRAWIDŁOWYCH ZACHOWAŃ ŻYWIENIOWYCH

Okres dzieciństwa jest najlepszym czasem na kształtowanie postaw prozdrowotnych i odpowiednich nawyków żywieniowych. Może to zapobiec późniejszym problemom związanych z jedzeniem. Warto stosować prawidłowe przykłady zachowań a zrezygnować z systemu kar i nagród. Należy pamiętać, że skuteczność interwencji w nawyki żywieniowe obniża się wraz z wiekiem dziecka.   Pomocą mogą być przedstawione niżej zasady:

 

  1. Wykorzystujemy zainteresowania dziecka nowymi smakami, kolorystyką i konsystencją potraw oraz wspólnymi posiłkami zjadanymi mniej więcej o stałych porach. Jedzenie powinno być przyjemnością a nie koniecznością życiową.

  2. Nie zmuszamy do jedzenia w porach, kiedy dziecko nie jest głodne, bawi się doskonale albo jest bardzo zmęczone.

  3. Nie nagradzamy malucha słodyczami za zjedzenie zdrowego posiłku, grozi to utrwaleniem przekonania , że jedzenie jest przykrym obowiązkiem.

  4. Kontrolujemy oddziaływanie reklam telewizyjnych na upodobanie dziecka przez rozsądne wyjaśnianie.

  5. Porcje posiłków nie powinny przerażać dziecka swoją wielkością, łatwiej podać dokładkę niż wmuszać danie na siłę. Zamknięcie buzi lub odwrócenie głowy sugeruje niechęć do kontynuowania jedzenia i należy tę reakcje przyjąć i zaakceptować.

  6. Dietę urozmaicamy, podając różnorodne produkty o wysokiej wartości odżywczej , a przy tym niejednakowej konsystencji (różnym stopniu rozdrobnienia). Miksowanie lub mocne rozdrobnienie pokarmów skraca czas karmienia , lecz utrudnia nauke gryzienia twardszych produktów.

  7. Bez uzasadnionej przyczyny nie stosujemy diet hipoalergicznych, które mogą doprowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych (np. nieuzasadniona dieta bezmleczna zmniejsza zaopatrzenie w wapń, białko czy żelazo.

  8. Pamiętamy o tym, że zabawa i ruch na świezym powietrzu wzmagają łaknienie.

  9. Robimy zakupy wspólnie z maluchem, pozwalając mu dokonywać właściwego wyboru, oraz zachęcamy go do czynnego udziału w układaniu menu i przygotowaniu posiłku dla całej rodziny.

Oprac.na podst. Żywienie dzieci H.Woś, A. Staszewska-Kwak PZWL

Więcej na temat Terapii Karmienia znajdziesz tutaj ➡️➡️➡️


Żeby umówić się na wizytę, wystarczy że klikniesz zieloną słuchawkę i skontaktujesz się z nami telefonicznie, pod numerem tel. 730 24 24 21 .

Pracujemy do Pn do Pt od 7:00 do 19:00.

Jeśli czytasz tę stronę poza godzinami naszej pracy, możesz zostawić wiadomość przez prosty formularz kontaktowy, klikając przycisk poniżej.

Oddzwonimy o dogodnej dla Ciebie porze.

Podobne wpisy